V knihe Backstage nájdete texty venované hudobníkom, výtvarníkom, režisérom, kameramanom i architektom, s ktorými autora spája priateľstvo, rodinné či pracovné vzťahy. Stretnete tu Andreja Šebana, Júliusa Satinského, ale i Guillerma del Torra. Dozviete sa, ako sa hrá tenis Milanom Lasicom, prečo sadnúť si s Jarom Filipom do krčmy vyžadovalo odvahu alebo koľko reklám natočil Ridley Scott.
Stretnutia s takýmito výnimočnými ľuďmi podľa Berku neprinášajú len množstvo zaujímavých či dokonca bizarných zážitkov, ale dokážu človeka vyliečiť hneď z niekoľkých neduhov – „napríklad z nerozhodnosti a tápania, pribrzdenosti vo vnímaní nových podnetov, ale aj z prehnaného a neoprávneného sebavedomia.“
Do výberu autor zaradil aj postavy z mimoumeleckého sveta a knihu doplnil zábavnými príbehmi zo svojho detstva a mladosti, krátkymi zamysleniami na rozličné témy a bonmotmi kamarátov a známych
Publikáciu dotvárajú originálne ilustrácie významného slovenského výtvarníka a autorovho priateľa Laca Terena.
O autoroch
Tomáš Berka (1947, Bratislava) je hudobník, grafik, divadelný, televízny a filmový architekt, spisovateľ. Vyštudoval scénografiu na Vysokej škole múzických umení a dve desaťročia sa venoval divadelnej scénografii a plagátu. Ako hráč na klávesoch stál v roku 1967 pri zrode skupiny Modus s Mekym Žbirkom a po kapele Ex We Five založil v roku 1972 s Ferom Griglákom skupinu Fermata, s ktorou nahral osem albumov, množstvo scénickej hudby a odohral viac ako tisícku koncertov.
Od roku 1989 sa venuje filmovej architektúre, na konte má viac ako 45 filmov. Spolupracoval s režisérmi ako Stanley Kubrick, Ridley Scott alebo Juraj Jakubisko. S Karolom Kállayom je spoluautorom slovenských pavilónov na Expo 2000 v Hanoveri a 2015 v Miláne.
Venuje sa aj literárnej tvorbe. Je autorom alebo spoluautorom kníh Blumentálske blues (2010), Rocková Bratislava (s Fedorom Frešom, 2013), päťzväzkového diela Vily nad Bratislavou (s Jánom Bahnom, 2012 – 2024), románu René (2017), publikácie o filmovej scénografii Veľká ilúzia (2019)
a monografie Plagáty a iné veci (2021).
Za svoju tvorbu získal rôzne ocenenia, napríklad striebornú medailu na Pražskom Quadrienále scénografie v roku 1983, trikrát cenu Slnko v sieti v kategórii Najlepší architekt-scénograf (2020, 2021, 2023) či ceny na festivaloch v Montreale, Los Angeles a Budapešti za film Piargy. Žije a tvorí v Bratislave.
Laco Teren (1960, Bratislava) je maliar, grafik, kresliar a sochár. V roku 1980 – 1985 študoval odbor maľba a reštaurovanie plošných disciplín na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od polovice osemdesiatych rokov patrí medzi popredných predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Vystavuje po celom svete a jeho tvorba je zastúpená v galériách a súkromných zbierkach doma i v zahraničí. Je držiteľom viacerých cien. Zúčastnil sa na rôznych štipendijných pobytoch a sympóziách, pôsobil ako hosťujúci profesor na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe a na Technickej univerzite vo Viedni. Je čestným členom skupiny Tvrdohlaví a nositeľom Řádu Zelené berušky.
V roku 2020 vydal knihu svojich textov a iPadových kresieb Terenova písanka.
Žije a tvorí v Bratislave a na vidieku v Mierove.