Prvá kniha z tetralógie, ktorá vychádza v slovenskom preklade Otta Havrilu má názov Voda. Tento živel je často spomínaný aj v príbehu – vystupuje v ňom tréner plávania, odohráva sa na ostrove a vlnobitie nájdete aj v správaní a pocitoch postáv.
Keď Vanessa Carvinová príde na ostrov, prvé čo urobí je, že si zmení meno. Pre miestnych je Willow Haleová, osamelá cudzinka, ktorá utiekla z Dublinu a usadila sa v domčeku bokom od ostatných. Útek pred starým životom vyzerá ako dobrý nápad, no rozhodnutia z minulosti majú svoje následky aj v súčasnom živote.
Séria Živly bude pokračovať knihou Zem, ktorá vychádza na jar 2025
John Boyne navštívil v máji 2024 medzinárodný knižný veľtrh v Prahe – Svět knihy. Rozhovor s oceňovaným írskym autorom pre Vydavateľstvo SLOVART pripravila Lucia Lackovičová na osobnom stretnutí a opýtala sa ho práve na sériu Živly.
L.L.: Čo okrem štyroch elementov je hlavnou témou vašej novej tetralógie? Majú nejaký spoločný spájajúci prvok?
J.B.: Nová séria pozostáva zo štyroch krátkych príbehov – Voda, Zem, Oheň a Vzduch a každý z nich je možné čítať samostatne. Prepája ich však téma sexuálneho násilia, na ktorú každá z kníh nazerá z rôznej perspektívy. Posledný príbeh je z pohľadu obete. Sú to teda štyri samostatné príbehy, ale majú spoločnú tému a postavy.
L.L.: Každá kniha v sérii má názov po nejakom živle. Ako sa tieto živly prejavujú v jednotlivých príbehoch a v správaní sa postáv?
J.B.: Pracoval som s tým, ako jednotlivé živly vyjadrujú naše nálady, celkový svet a náhľad naň či našu povahu. Časť s názvom Voda sa odohráva na ostrove obkolesenom vodou. V centre príbehu zároveň stojí tréner plávania.
L.L.: Je táto séria v čomsi odlišná od vašich predošlých diel?
J.B.: Často píšem veľmi dlhé knihy a tieto sú skôr kratšie. Ale ľudia, ktorí poznajú moje diela a páčia sa im, si užijú aj túto sériu, pretože môj štýl tvorby sa nezmenil. Dúfam však, že sa mi podarilo nájsť čerstvú perspektívu.
L.L.: A môžeme nájsť postavy z jednej knihy aj v tých nasledujúcich?
J.B.: Áno. Každá z kníh je prerozprávaná vedľajšou postavou z predošlej knihy. Nie všetky postavy sa objavujú v nasledujúcich knihách, ale nájdeme tam mnohé z nich.
L.L.: Je pre čitateľov dôležité, aby čítali knihy v poradí, v ktorom boli publikované?
J.B.: Nie je to nevyhnutné, avšak príbeh dáva väčší zmysel a javí sa jednoduchší na vstrebanie, ak je čítaný v poradí, v akom jednotlivé knihy vyšli. Každá z kníh však môže byť čítaná aj sama o sebe.
O autorovi
John Boyne (1971) je írsky spisovateľ. Za viac ako 30 rokov vydal 14 románov pre dospelých, 6 románov pre deti a zbierku poviedok. Preslávil sa knihou Chlapec v pásikavom pyžame (The Boy in the Striped Pyjamas, 2006) – román sa stal bestellerom New York Times, nakrútili podľa neho úspešný film, inscenovali divadelnú hru, balet i operu; na celom svete sa predalo vyše 11 miliónov výtlačkov. Úspešné boli aj jeho prózy Neviditeľné besy srdca (The Heart’s Invisible Furies, 2017), Putovanie k bránam múdrosti (A Traveller at the Gates of Wisdom, 2021), Komnata ozvien (The Echo Chamber, 2021), Všetky temné miesta (All the Broken Places, 2022) či kniha pre mladších čitateľov o transrodových tínedžeroch Môj brat sa volá Jessica (My Brother’s Name is Jessica, 2019). Jeho romány vyšli 59 jazykoch. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli aj tieto Boynove knihy pre deti: Noe na úteku, Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta, Zostaň, kde si, a potom odíď a Chlapec na vrchole hory.