Milovníci literatúry majte sa na pozore. Štvrtý ročník festivalu spisovateľov Ypsalon sa bude konať v termíne od 22. do 25. novembra v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave.
Román Majster a Margaréta je právom považovaný za jedno z kultových diel, ktoré si musí prečítať každý milovník čítania alebo ho mať aspoň doma v knižnici a tváriť sa tak.
Boris Filan je jeden z najznámejších slovenských textárov, spisovateľov, dramaturgov a je aj vášnivým cestovateľom. 30. júna sa dožil sedemdesiatych narodenín a nebol by to on, keby okrúhle narodeniny neoslávil prácou a kreatívnou činnosťou.
Online čitateľský denník, aj tak by sa dal nazvať portál goodreads.com, ktorý má k dnešnému dňu 80 miliónov užívateľov a rovnaký počet knižných hodnotení.
Už budúci utorok 21. 5. o 18.00 premietneme v bratislavskom kine Mladosť dokumentárny film o izraelskom spisovateľovi Amosovi Ozovi – The Nature of Dreams (so slovenskými titulkami). Po filme bude nasledovať diskusia s prekladateľkou diel Amosa Oza do slovenčiny Katarínou Karovičovou. Vstup voľný. Srdečne pozývame.
Víťazstvo Tomáša Berku je obrovským úspechom, nakoľko medzi nominovanými v kategórii o Najlepšiu ilustrovanú knihu o filme boli aj takí skúsení filmári ako Quentin Tarantino.
Srdečne vás pozývame na 27. ročník knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý sa uskutoční od štvrtka 7. novembra do nedele 10. novembra 2019 na výstavisku Incheba v Bratislave.
Vedeli ste, že spermie majú čuch? Že vaše telo správne vytvorí obličky až na tretí raz? Že žliabok na hornej pere predstavuje šev, ktorým zrástli časti kože tvoriace tvár? Alebo že polohu vašich vnútorných orgánov majú na svedomí bunky v oblasti chrbta?
Bez knižky nie sú Vianoce, potvrdzuje 10 z 10 Ježiškov a Santa Clausov. Okrem pôvodných titulov prináša Vydavateľstvo SLOVART aj to najlepšie z literatúry pre deti v preklade do slovenčiny. Tu je náš malý sprievodca detskými knihami, ktoré pod stromčekom určite potešia.
Príbehy červenovlasej rebelky od švédskej autorky Astrid Lindgrenovej boli preložené po celom svete do 77 jazykov. V slovenčine vyšli všetky tri časti – Pippi Dlhá Pančucha, Pippi nastupuje na loď a Pippi Dlhá pančucha v Tichomorí – v preklade Jarmily Cihovej a s ilustráciami Ingrid Vang Nymanovej.
V ďalších dvoch textoch o čase strávenom doma s knihami nájdete odporúčania od Dušana Dušeka a Juraja Kováčika.
Obidvaja sa vracajú k obľúbeným titulom a útechou v neľahkých časoch je im príroda. Písať teraz nie je ľahké, takže skôr reflektujú prečítané a prežité.
Druhou respondentkou je Vanda Rozenbergová, ktorá aktuálne dokončuje svoj nový román a ako pri predchádzajúcich knihách, aj na túto si sama maľuje obálku. Pre animovaný seriál Websterovci píše tretie knižné pokračovanie na motívy televíznych príbehov. Tešia ju online rozhovory so synmi, otužovanie vo Váhu a objavovanie filmových pokladov.
Literárny fond odovzdal v utorok 23. 6. 2020 v bratislavskom Zichyho paláci ocenenia za umelecké preklady zahraničných titulov - cenu Jána Hollého a knižné prémie Literárneho fondu za umelecký preklad pre rok 2019.
Debutový román Donny Tartt – Tajný príbeh – je detektívkou naopak. Hneď od začiatku vieme, že sa stala vražda, aj kto je vrahom. Práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Antona Eliáša.
Predstavte si, že pošlete svoju DNA spoločnosti, ktorá vám sľubuje hĺbkovú analýzu. Vaša vzorka sa ale dostane do rúk sériovému vrahovi, ktorý si obete vyberá práve na základe nej. Túto zápletku si pripravil Michael Connelly v novom detektívnom románe Výstraha.
Kniha Ema a ružová veľryba vyhrala v roku 2014 titul Najkrajšia kniha Slovenska. Je o nevšednom priateľstve dievčatka a s veľrybou a stala sa v poradí štvrtou slovenskou knihou pre deti publikovanou na Taiwane.
Na začiatku roka vychádzajú vo Vydavateľstve SLOVART dve známe literárne diela. Biela veľryba, kniha svetovej beletrie, v ktorej je obsiahnutá autorova bezhraničná predstavivosť a súbor poviedok z cirkusového prostredia v českej klasike Lidé z maringotek. Obálky obidvoch kníh vytvoril renomovaný grafický ateliér Tomski&Polanski.
Umelkyňa, ktorej postavy ožívali v mysliach čitateľov aj na filmových plátnach. Autorka, ktorá vždy dokázala vytvoriť spletitý príbeh s logickým finálnym rozuzlením. Žena, ktorá dobyla svet krimi románov. Životopis Agathy Christie aktuálne vychádza vo Vydavateľstve SLOVART.
Ako lepšie osláviť 30. knihu Dominika Dána, než na mieru uvareným pivom? Pijú ho všetci detektívi, vyšetrovatelia a policajti v jeho knihách a krčma u Jumba je jedným z ikonických miest Nášho mesta.
Nová inscenácia Operného štúdia SND – opera Grigorija Frida Denník Anny Frankovej – bude súčasťou vzdelávacieho programu pre školy. K pripravovanej premiére sa uskutoční aj diskusná relácia Príbeh Anny Frankovej ako umelecká inšpirácia.
Píše sa rok 1602 a v mestečku pri vtedajšom Prešporku, dnes známom ako Podunajské Biskupice, vtedy Pyspeky, žije mladá žena, ktorá mnohých dráždi svojím netradičným manželstvom. Navyše je to dcéra matky, ktorá opustila svojho muža a deti kvôli milencovi, čo uvrhlo na celú rodinu obrovskú hanbu. A je tu ešte čosi: i keď sa ľudia venujú bylinkárstvu a ľudovej mágii celkom bežne, je to práve Agáta, ktorej meno sa dostane do uší človeka, ktorý sa chce pred vrchnosťou blysnúť úspešným lovom na čarodejnice.
„Keď ma vydavateľstvo oslovilo, či by som nechcel znova vyrozprávať najkrajšie slovenské ľudové rozprávky, pripomenulo mi to rozprávkových hrdinov, ktorí dostávajú za úlohu, aby niekde prišli aj peši aj na koni, aj nahí aj oblečení... Aj zadanie vydavateľstva bolo vlastne takou rozprávkovou úlohou. Prijal som ju s radosťou.“
Ľubomír Feldek
Spisovateľka Philippa Gregory sa dlhodobo venuje ženským postavám v dejinách. Fascinujú ju hrdinky prehliadané tradičnými historikmi, ktoré bojovali o postavenie a moc, rozhodovali o budúcnosti kráľovstiev, a napriek tomu sa nezapísali do učebníc dejepisu.
Vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza netradičné spracovanie ikonickej knihy Denník Anny Frankovej ako komiks. Autorská dvojica Ari Folman (koncepcia) a David Polonsky (ilustrácie) spracovali tento príbeh do podoby, ktorá poteší dospelého čitateľa a je zároveň prístupnejšia pre mladších čitateľov.
Minulý mesiac na Rádiu DEVÍN zazneli názvy desiatich finálových kníh, ktoré sú nominované na prestížne ocenenie Anasoft litera. Porota vyberala spomedzi stodvadsaťtri titulov. Je medzi nimi aj Dušan Taragel s knihou Mafiánske balady a Veronika Šikulová a jej Líštičky majú rady teplo.
Hoci meno Karola Ondreičku staršieho rezonuje v povedomí kultúrnej verejnosti, s výnimkou výtvarného diela sa veľa dokladov o účinkovaní tohto umelca nezachovalo.
Na pulty kníhkupectiev sa dostávajú skvelé novinky, ktoré potešia fanúšikov ostrieľaných autoriek. Či už ide o pokračovanie rozbehnutých sérií alebo úvodné diely dobrodružných cyklov, každý si medzi nimi nájde to svoje.
Prirodzené svetlo je veľký stredoeurópsky román Pála Závadu, ktorého slovenskí čitatelia spoznali vďaka knihe Jadvigin vankúšik. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšiel v preklade Evy Andrejčákovej a je to prvá kniha v edícii MM, ktorej súčasťou sú aj fotografie.
Nový román Johna Boyna je univerzálny príbeh o dejinách ľudstva. Jeho základom je rodina – otec, mama a dvaja synovia. Jednému z nich koluje v žilách pomsta, druhý má umeleckú dušu. Jeden odchádza, druhý zostáva. Ich osudy zmenia ľudia, ktorí im vstúpia do života.
Samuel Kováčik, autor projektu Vedátor, je verejnosti známy ako popularizátor vedy. Ako teoretický fyzik skúma často zložité úkazy, no dokáže sa prihovárať aj tým, ktorí nie sú úplne zdatní vo fyzike a iných vedeckých disciplínach. Dokazuje to aj vo svojej prvej knihe, ktorá sa stretla s obrovským záujmom čitateľom hneď ako vyšla v novembri minulého roku a práve vďaka tomu vychádza iba po dvoch mesiacoch už v druhej dotlači.
Na slovenský trh prichádzajú komiksy pre malých čitateľov. Vydavateľstvo SLOVART v spolupráci s českým nakladateľstvom CREW vydáva série komiksových dobrodružstiev v slovenskom jazyku.
Leto so sebou už tradične prináša horúcu novinku od Dominika Dána a partia vraždárov sa opäť zapotí počas riešenia ďalších kriminálnych prípadov. Tentoraz to naozaj nebude ľahké, Bremeno minulosti totiž jedného dňa dopadne na každého, aj na detektíva.
Dejiny sa neopakujú, ale rýmujú.
Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala dystopický román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Môže za to z časti aj populárny televízny seriál inšpirovaný týmto románom, ktorý zaslúžene vyhral 15 cien Emmy a Zlatý Glóbus za najlepšiu drámu roku 2018.
Od 25. do 27. júna 2021 sa v Novej Cvernovke uskutoční 8. ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu #BRaK. Srdečne pozývame na predajnú výstavu kníh s bohatým sprievodným programom – čakajú na vás výstavy, diskusie a autorské čítania, koncerty, divadlo, workshopy i detský program.
Michael Connelly v novinke Zákon neviny opäť posúva hranice svojich detailne vykreslených postáv a napínavých zápletiek. Známeho právnika Michaela Hallera tentoraz čaká životný proces. Stojí pred súdom – nie však ako obhajca, ale ako obžalovaný.
V Taliansku spisovateľa Mattea Strukula prezývajú Dumas 2.0 a aj vo svojom románe Mediciovci – Úpadok rodu, ktorý je zavŕšením úspešnej tetralógie, dokazuje svoje majstrovstvo písania historickej beletrie. Za sériu o Mediciovcoch získal v roku 2017 v Taliansku cenu Premio Bancarella a zaradil sa tak medzi autorov ako Ernest Hemingway, Boris Pasternak, John Grisham či Umberto Eco.
Mimi a Líza sú tu opäť! Tentoraz vo vianočnej rozprávke plnej čarovného svetla. Zavrite si oči a uvidíte ho. 22. novembra ide do kín nová rozprávka Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla.
26-minútový film bude spoločne s ďalšími rozprávkami z obľúbeného seriálu premietaný v špeciálnom vianočnom pásme.
Píše sa rok 1939 a právnik Albert Mráz nájde v prorežimnom Gardistovi článok, v ktorom je hlavnou postavou on sám. Anonymný autor píše o „prekrstenom židovskom advokátovi, ktorý si zmenil meno na Mráz, aby mohol naďalej bohatnúť na úkor Slovákov“.
„Prečítal som ten strhujúci príbeh o chorobe a liečbe tela i vzťahu (oscilácia medzi oboma rovinami obohacuje text a znásobuje jeho účinok) na dúšok a musím autorke vysloviť ľudský i literárny obdiv. Slovom, gratulujem.“ - Pavel Vilikovský
„Podstatou literatúry je, že čítate slová, musíte si ich predstaviť, aj všetko to, čo opisujú. Podstatné je, ako autor dokáže povzbudiť predstavivosť, vydráždiť ju. Človek sa vďaka textu dostane do takého módu, že si vie názorne alebo dôkladne, alebo akokoľvek predstaviť aj veci, ktoré sa aj v knižke nespomínajú.“ Pavel Vilikovský pre Denník N
Príbehy o Štikútovi, synovi náčelníka kmeňa Chlpatých chuligánov, si zamilovali deti po celom svete. Dobrodružstvá malého Vikinga a jeho draka Bezzubého sa dostali aj na filmové plátno a Vydavateľstvo SLOVART prinieslo deťom všetkých dvanásť kníh Ako si vycvičiť draka.
Vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza tretie prepracované a doplnené vydanie legendárnej knihy vtipov, ktorá keď v roku 1969 vyšla prvýkrát, slovenských komunistov rozzúrila tak, že jej autora poslali do väzenia.
Na deň presne pri príležitosti výročia vzniku Československa prináša Vydavateľstvo SLOVART publikáciu Veľký sen dvoch malých národov s podtitulom Česko-slovenské légie v Rusku a vznik prvej republiky. Rovnako ako pri knihe Jozef Tiso od J. M. Warda, aj v tomto prípade ide o fascinujúci pohľad amerického vedca na kľúčové míľniky našich dejín.
Dlhé čakanie na Vianoce je ideálne skrátiť čítaním dobrej knihy. Vydavateľstvo SLOVART aj tento rok prináša skvelé knihy súčasných autorov a autoriek v populárnej edícii MM.
Stále ostávame doma. A aby sa deti nenudili a kvalitne trávili čas, ktorý bude zároveň aj zábavou, postupne sa im všetci snažia vyplniť dni zmysluplnými aktivitami mimo školy a škôlky.
Všetkých fanúšikov kvalitnej detektívnej literatúry poteší, že vo Vydavateľstve SLOVART pokračujeme vo vydávaní severskej krimi. Po Camille Läckberg prichádza ďalšia autorka zo severu, ktorá píše pod pseudonymom Helene Flood.
„Worsleyová má pre nás to, čo Austenovej obdivovatelia vždy chceli vedieť... a ponúka to s humorom, dojemnosťou a so zdravým úsudkom, tak ako by si to bola želala Jane Austen.“ - Amy Bloom, New York Times Book Review
„Dospelým sa to niekedy stáva. Pre všetky povinnosti a dôležitú prácu zabudnú, že raz boli deťmi! A tak večer, vždy, keď môj syn zaspal, sadla som si za počítač a písala o Pepíne a o jej svete, na ktorý už nechcem nikdy zabudnúť.“ – Petra Hilbert
Píše sa rok 1952 a československý bežec Emil Zátopek vytvára po víťazných behoch na 5 a 10 kilometrov olympijský rekord aj v maratónskom behu, ktorý bežal vôbec prvýkrát. Práve ním završuje svoj zlatý hetrik na letných olympijských hrách v Helsinkách.
Máte radi animovaný seriál Websterovci? Príbehy pavúčej rodiny vychádzajú vo Vydavateľstve SLOVART aj ako rozprávková kniha pod názvom Websterovci 2: Zo života pavúkov.
Tridsať kapitol zachytáva život bežných ľudí, ktorí však mali tú smolu, že ho museli žiť v totalitných zriadeniach založených na nacistickej a neskôr komunistickej ideológii.
Vo Vydavateľstve SLOVART vieme, že leto s knihou je to najlepšie leto. Nezabudli sme ani na malých čitateľov, ktorí už nedočkavo čakajú na pokračovania obľúbených knižných sérií.
Väčšina z nás, keď vidí pavúka, tak sa zamračí. Ale akonáhle uvidí Websterovcov, usmeje sa. Druhá séria obľúbeného seriálu je od 26. septembra v kinách.
V knihe autorka Marika Eisler Studeničová zámerne zachovala autentickosť Lehotského dadaistického prejavu, čím odkrýva jeho svojrázny zmysel pre humor.
V pätnástom ročníku ceny Anasoft litera je vysoké zastúpenie žien. Do desiatky boli nominované knihy zaoberajúce sa témou folklóru, avšak rovnako priestor dostala aj experimentálna próza či dokuromán.
Marec pre nás vo Vydavateľstve SLOVART neznamená iba mesiac knihy, ale aj začiatok nového edičného polroku. Ťažko sa vyberá, ale tu je pokus o krátke zhrnutie toho najzaujímavejšieho.
Autor predstaví román Sklenená izba inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat, ktorý ho preslávil. V roku 2009 zaň získal nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu.
V októbri sa vo Vydavateľstve SLOVART tešíme na skvelé besedy, festivaly a konferencie. Neviete, kde nás stretnete a čo všetko tento mesiac podnikáme? Pripravili sme krátky prehľad toho najdôležitejšieho.
V Bratislave sa uskutoční aj podujatie v kníhkupectve Panta Rhei v nákupnom centre Aupark od 15:00 do 16:30, kde na záver vyhlásime počet detí, ktoré sa tohtoročného čitateľského maratónu zúčastnili
Ako odmena za polročné vysvedčenie a skvelý spoločník na oddych počas prázdnin by nemala chýbať knižka. Ak sa v širokej ponuke detských kníh a audio kníh strácate, máme pre vás zopár tipov pre malých či väčších čitateľov.
V dávnej minulosti si ľudia nevedeli vysvetliť prírodné javy a zákony. Mali strach z tmy, zo zimy, z búrky, ohňa, neúrody či chorôb. A to bol priestor pre vznik ľudovej slovesnosti, tradícií či povier.
André Aciman je americký spisovateľ a esejista pôvodom z Egypta. Vyučuje literárnu komparistiku na City University v New Yorku. Jeho najznámejším románom je Daj mi tvoje meno.
Pamätáte si, akému remeslu sa kedysi venoval váš starý či prastarý otec? Viete ako kedysi vznikali predmety dennej potreby? Aké nástroje používali remeselníci na výrobu sudov, kožuchov, korýt, valašiek, košíkov či krčahov?
„Pri študovaní histórie stolovania, prípravy jedál, spôsobu kultivácie jednotlivých surovín a plodín sa pred vami postupne rozprestrie ohromujúci príbeh ľudskej civilizácie – plný driny, bolesti, ale aj výnimočnej vynaliezavosti, vtipu a krásy.“ – Jozef Koleják
Témy, o ktorých Lunde píše, zjavne rezonujú s čitateľkami a čitateľmi na celom svete, lebo jej prvotina Príbeh včiel vyšla v 35 krajinách a získala prestížne ocenenia, ako napríklad Najpredávanejšia kniha v Nemecku roku 2017.
V sérii textov od našich autoriek a autorov o karanténe doma pokračujeme s Jurajom Červenákom. Autor historických krimi románov práve dokončuje korektúru novej knihy o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi, ktorá sa bude volať Anjel v podsvetí.
Pred Vianocami sa roztrhlo vrece s knižnými novinkami a na svoje si príde aj tínedžerské čitateľské publikum. Vydavateľstvo SLOVART prichádza s novými titulmi zaradenými do kategórie young adult a new adult. Predstavíme vám romantický Hlas tvojho srdca, detektívku Ako nájsť vraha, tajomné Mesto duchov a aj druhý diel dystopickej série Posledná ilúzia.
Mnohí odporcovia Brexitu označovali proces vystúpenia z Európskej únie za kafkovsky absurdný a týmto motívom sa inšpiroval aj Ian McEwan v novom románe Šváb, ktorého základná premisa vychádza z Kafkovho románu Premena. Naznačuje to už jeho prvá veta: „Keď sa Jim Sams, šikovný, no rozhodne nie veľmi inteligentný tvor, prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa premenil na akúsi gigantickú obludu." Román, ktorý práve vychádza v edícii MM Vydavateľstva SLOVART, do slovenčiny preložil Otto Havrila.