„Tento román vás chytí za srdce. Zostáva pre mňa záhadou, ako taká mladá autorka dokázala napísať dielo, ktoré ide tak pod kožu.“ Ľudmila Ulická o románe Zulejka otvára oči
Román Nočný film americkej autorky Marishe Pessl označilo viacero prestížnych amerických časopisov za najlepšiu knihu roku. Strhujúci triler ponúka čitateľom dvojitý zážitok, okrem samotného príbehu má kniha aj interaktívny obsah (fotky, videá, hudbu a audio), ktoré sa dajú načítať cez špeciálnu aplikáciu v telefóne.
Najznámejším Strukulovým dielom je séria o slávnom rode Mediciovcov, ktorá má tri časti. V slovenskom jazyku vyšiel aj román o slávnom zvodcovi: Casanova. Sonáta zlomených sŕdc.
„Je ľahké a prirodzené mať rád dobrého človeka. Lenže čo ak ide o človeka so znamením, ktorý si nesie bremeno viny a odsúdenia, ktorý už nie je iba čiernym koňom, je priam vyvrheľom, čo v takom prípade? Čo s ním?“
Román Tu som opisuje štyri týždne v živote rodiny Blochovcov, ktorá sa ocitne na križovatke osobnej krízy (rozpad ich manželstva) a spoločenskej katastrofy (zničenie Izraela).
Viete si predstaviť, aký by bol náš svet bez včiel? Ostal by na Zemi vôbec život? S myšlienkou prírody bez včiel sa vo svojom prvom románe pohráva nórska spisovateľka Maja Lunde.
Dejiny sa neopakujú, ale rýmujú.
Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala dystopický román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Môže za to z časti aj populárny televízny seriál inšpirovaný týmto románom, ktorý zaslúžene vyhral 15 cien Emmy a Zlatý Glóbus za najlepšiu drámu roku 2018.
C. G. Drews je knižná blogerka z Austrálie, ktorá recenzuje najmä young adult literatúru. Vo svojom knižnom debute Tisíc dokonalých tónov sa jej podarilo pretaviť lásku k čítaniu do emóciami nabitého príbehu o tom, ako sa vášeň môže zmeniť na posadnutosť.
Philippa Gregory je britská historička, ktorá si získala priazeň čitateľov a čitateliek sériou románov o dynastii Tudorovcov, kde odkrýva príbehy slávnych, ale aj menej známych žien. V jej novej knihe, ktorá práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART, nechýbajú intrigy na kráľovskom dvore, politické hry či zrada pre lásku.
Margaret Atwood je kanadská spisovateľka, ktorej dielo Príbeh služobníčky zarezonovalo nielen v knižnom, ale aj vo filmovom spracovaní. Kontroverzná dystopická téma knižným, ale aj filmovým spracovaním vyvolala v čitateľoch a divákoch silnú emóciu. Teraz v slovenčine vychádza Atwoodovej román Slepý vrah, za ktorý dostala prestížnu Bookerovu cenu.
Román Majster a Margaréta je právom považovaný za jedno z kultových diel, ktoré si musí prečítať každý milovník čítania alebo ho mať aspoň doma v knižnici a tváriť sa tak.
Nulté číslo, nový román autora Umberta Eca (Foucaultovo kyvadlo, Meno ruže), je príbehom o temnom svete médií, politiky, konšpirácií a vrážd. Slávny taliansky autor napísal ironické, provokatívne dielo aj o 21. storočí. Novinár Collonna v románe zostavuje nulté číslo novín, ktoré majú namiesto serióznych článkov publikovať fámy o dobrej spoločnosti, a zároveň píše ako ghostwriter knihu, čo tento naprogramovaný škandál odhalí.
Štrnásty román Roberta Harrisa nesie tajomný názov V2. Tak sa volala zbraň, do ktorej Tretia ríša na konci roku 1944 vložila nádej aj finančné prostriedky, aby zvrátila neúspešný priebeh vojny a porazila Veľkú Britániu.
Na konci mája vychádzajú vo Vydavateľstve SLOVART dva historické romány. Každý z nich približuje inú časť dejín, no oba reflektujú vtedajšie spoločenské zmeny a ich vplyv na život obyvateľov. Predstavujeme vám Španielsko 15. storočia za vlády Izabely Kastílskej a uhorskú šľachtu na našom území počas panovania Jozefa II.
V nedeľu zomrel vo veku 82 rokov vo Vrábľoch rómsky spisovateľ a pedagóg Ľudovít Didi. Literárne začal tvoriť až po odchode na dôchodok. Prvý román - Príbehy svätené vetrom, ktoré vyšli vo Vydavateľstve SLOVART, publikoval ako 73-ročný. Autentická kniha pestrých príbehov z rómskeho prostredia je napísaná insitným, rómskym variantom magického realizmu. Tento román bol vôbec prvý autentický rómsky román v slovenskej literatúre.
Vanda Rozenbergová je neprehliadnuteľným hlasom na slovenskej literárnej scéne. Všetky tri jej predchádzajúce knihy, ktoré vyšli vo Vydavateľstve SLOVART, boli nominované na ocenenie Anasoft Litera – Tri smrtky sa plavia (v desiatke 2019), Muž z jamy a deti z lásky (vo finálovej päťke 2018, v René 2018) a Slobodu bažantom (vo finálovej desiatke 2016).
Vydavateľstvo SLOVART prináša všetkým fanúšikom severskej krimi siedmy román švédskej autorky Camilly Läckberg – Strážca majáka.
Ako všetky doterajšie príbehy odohráva sa aj Strážca majáka v Läckbergovej rodnom meste Fjällbacka. Tentokrát inšpektor Patrik Hedström vyšetruje prípad na ostrove, ktorý miestni obyvatelia prezývajú Ostrov duchov a hovorí sa, že na ňom prebývajú mŕtvi, lebo chcú niečo rozpovedať živým.
Kto by už nepoznal Leonarda Cohena? Je to jeden z najznámejších básnikov, textárov a spevákov všetkých čias. Málokto o ňom vie, že napísal aj dva romány a druhý, a zároveň aj posledný (pôvodne vyšiel v roku 1966), teraz prináša Vydavateľstvo SLOVART vo svojej obľúbenej edícii MM.
Tento román vás vtiahne a nepustí. Dejiskom diania Mafiánskych balád je bližšie nedefinovaná Bystrica. V jej okolí sú krásne lesy a tie by vedeli rozprávať všeličo...
Srdečne Vás pozývame na uvedenie knihy Silvie Bystričanovej Jar, leto, jeseň, Agáta. V Čitárni u Červeného raka (Michalská 26, Bratislava) sa bude s autorkou v utorok 9. júna o 18.00 rozprávať Dado Nagy.
Vydavateľstvo SLOVART prináša v rámci knižnej jesene, bohatej na tituly od pôvodných slovenských autorov, dva nové príbehy, ktoré sú reflexiou slovenskej súčasnosti.
Rodinné vzťahy, romantická zápletka a móda – to všetko sa spája v románe, ktorý práve prichádza na pulty kníhkupectiev. Autorka Bianca Pitzorno je talianskej verejnosti dôverne známa a teraz prináša aj slovenskému čitateľovi čerstvý vánok zo slnečného polostrova.
Maďarský spisovateľ Imre Kertész získal Nobelovu cenu za literatúru v roku 2002. Švédska akadémia ho ocenila za jeho tvorbu, ktorá „pozdvihuje krehkú skúsenosť jednotlivca proti barbarskej náhodnosti dejín.“ Jeho dielo prirovnávajú k tvorbe velikánov ako Primo Levi, Elie Wiesel a Tadeusz Borowski.
Obľúbený autor Robert Harris prichádza s románom Zákon o zabudnutí, v ktorom brilantne vyrozpráva príbeh o jednej z najväčších poľovačiek na ľudí v 17. storočí.
Richard Rychtarech sa označuje ako návykovo drzý spisovateľ. V najnovšom románe Ostblok kombinuje fiktívne udalosti a postavy so skutočnými. „Je na čitateľovi, čomu uverí. Pomôckou je fakt, že spisovatelia často nemusia prehnane fabulovať. Naopak, musia realitu riediť, lebo by im čitateľ neuveril,“ píše Rychtarech v úvode.
Spisovateľka Philippa Gregory sa dlhodobo venuje ženským postavám v dejinách. Fascinujú ju hrdinky prehliadané tradičnými historikmi, ktoré bojovali o postavenie a moc, rozhodovali o budúcnosti kráľovstiev, a napriek tomu sa nezapísali do učebníc dejepisu.
Do série historických románov Philippy Gregory o živote žien tudorovskej dynastie pribudla už siedma kniha. Nechajte sa vtiahnuť do druhej polovice 16. storočia – obdobia rozkvetu umenia v Anglicku, ktoré sa často označuje ako alžbetínska renesancia.
Kolibrík a Večerný nepokoj boli knihy, s ktorými sa slovenskí čitatelia a čitateľky mohli zoznámiť už počas Noci literatúry v ukážkach, ktoré načítali Richard Stanke a Anežka Petrová. Zo záznamu si ich môžete pozrieť na stránke Českého centra.
Keď sa povie kubánska literatúra, mnoho ľudí si predstaví príbehy na romantických plážach alebo slnkom zaliatych uliciach s farebnými veteránmi. Leonardo Padura však píše kroniku zachytávajúcu spoločensko-politickú situáciu na Kube od druhej polovice minulého storočia po súčasnosť.
Jedna z najpredávanejších slovenských autoriek románov pre mladých, Miroslava Varáčková, má otvorený prístup k čitateľom a úzky kontakt s nimi je pre ňu veľmi dôležitý. Stáva sa ich „bútľavou vŕbou“ a jej príbehy sú nástrojom, ako sa k nim priblížiť ešte viac.
Vo Vydavateľstve SLOVART vyšlo v závere roka aj významné dielo svetovej literatúry 20. storočia Boh múch od držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Williama Goldinga.
Témy, o ktorých Lunde píše, zjavne rezonujú s čitateľkami a čitateľmi na celom svete, lebo jej prvotina Príbeh včiel vyšla v 35 krajinách a získala prestížne ocenenia, ako napríklad Najpredávanejšia kniha v Nemecku roku 2017.
V česko-slovenskej spolupráci vydavateľstiev Labyrint a SLOVART vychádza jedinečný komiksový román Štefánik, ktorý približuje život spoluzakladateľa ČSR.
Neuromant je základné dielo kyberpunku, klasika sci-fi a jediný román, ktorý vyhral tri najvýznamnejšie žánrové ocenenia – Cenu Nebula, Cenu Phillipa K. Dicka a Cenu Hugo. Je to Gibsonov debutový román a začiatok trilógie. Román sa odohráva v budúcnosti, v druhej polovici 21. storočia, čo vtedy autorovi pripadalo ako ďaleká futuristická vízia.
Guzeľ Jachinová je na ruskej literárnej scéne zjav. Štyridsaťpäť ročná spisovateľka tatarskej národnosti debutovala relatívne nedávno, v roku 2015 románom Zulejka otvára oči. V roku 2018 publikovala román Deti Volgy a v roku 2021 vyšiel Transport do Samarkandu, ktorý práve teraz vychádza v slovenskom preklade Jána Štrassera vo Vydavateľstve SLOVART.
Vo Vydavateľstve SLOVART tento rok oslavujeme štvrťstoročie s najlepšími knihami. Pri tejto príležitosti sme sa na uplynulé roky rozhodli zaspomínať si vo forme dvadsiatich piatich reedícií našich úspešných a obľúbených titulov.
Vo štvrtok 13. septembra 2018 o 17.00 knihu v divadle GUnaGU na Františkánskom nám. 7 pokrstí Zuzana Kronerová, ktorá spolu s autorom aj prečíta niekoľko ukážok.
Na základe množstva zahraničných a domácich prameňov zrekonštruovali historici Alexandra Lukáčová a Roman Holec v knihe Európsky rod v slovenskom svete pozoruhodný osud šľachtického rodu Friesenhof a Oldenburg, ktorý žil v 19. a 20. storočí v kaštieli v Brodzanoch.
Je pre nás veľkým potešením informovať vás, že vďaka spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom privítame v marci v bratislavskom kníhkupectve Martinus.sk talianskeho autora Paola Giordana.
Viliam Klimáček, vyštudovaný lekár, je jednou z najvýraznejších postáv slovenskej divadelnej scény. Plodný autor divadelných hier, prozaických diel a 7-násobný držiteľ ceny Alfréda Radoka spoluzakladal v roku 1985 najdlhšie fungujúce alternatívne divadlo GUnaGU.
Dej jeho románov sa zväčša odohráva v nezvyčajnom prostredí, používa širokú škálu štýlov a surrealisticky vedľa seba stavia skutočné a imaginárne. Ľudia sa príbehov Michaela Ondaatjeho nevedia nabažiť, o čom svedčí najnovšie ocenenie od samotných čitateľov.
Americká autorka Donna Tartt je výrazným a ojedinelým zjavom súčasnej literárnej scény, literárna kritika hodnotí každý jej román ako výnimočnú udalosť. Za román Stehlík dostala v roku 2014 prestížnu Pulitzerovu cenu. Kniha práve vyšla vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Maríny a Vladislava Gálisovcov. Putovanie hlavného hrdinu vrstvami americkej spoločnosti v románe Stehlík je modernou odyseou o dozrievaní, prvých láskach a lúčení sa s nevinnosťou.
Tridsať kapitol zachytáva život bežných ľudí, ktorí však mali tú smolu, že ho museli žiť v totalitných zriadeniach založených na nacistickej a neskôr komunistickej ideológii.
Debutový román Donny Tartt – Tajný príbeh – je detektívkou naopak. Hneď od začiatku vieme, že sa stala vražda, aj kto je vrahom. Práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART v preklade Antona Eliáša.
Vydavateľstvo SLOVART začalo svojim čitateľom systematicky prinášať tvorbu svetových autorov 20. a 21. storočia v roku 1998 prostredníctvom edície s názvom MM.
Román Margaréta biela, ktorý práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART, je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.
Autor predstaví román Sklenená izba inšpirovaný príbehom brnianskej vily Tugendhat, ktorý ho preslávil. V roku 2009 zaň získal nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu.
Prvou je útla novela Dni matiek skúmajúca vzťahy matky k dieťaťu, aj dospelého dieťaťa k matke, druhou je fiktívny historický román Tajomstvá mladého Bajzu, v ktorom zohrá dôležitú úlohu vzťah dospievajúceho muža k žene a treťou Garážové Libertango, s hlavným hrdinom, ktorý rieši aj vzťahy s utečencami.
Šokujúci nález ľudskej kosti v umeleckej inštalácii dávno mŕtvej maliarky a sochárky Vanessy odštartuje sériu znepokojivých udalostí a mrazivých zvratov. Čo skrýva drsná krása škótskeho ostrova, kde mysteriózna umelkyňa žila a tvorila v posledných rokoch svojho života?
Americká autorka Donna Tartt dostala prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii beletria, ktorú každoročne udeľuje Kolumbijská univerzita v New Yorku.
Jej román The Goldfinch (Stehlík), ktorý má 785 strán, sa stal v USA bestsellerom ešte v októbri minulého roku a odvtedy sa drží v rebríčkoch najpredávanejších kníh. Vydavateľstvo SLOVART plánuje vydanie knihy na jar budúceho roku, v preklade Maríny a Vladislava Gálisovcov. Vladislav Gális získal v roku 2011 Cenu Jána Hollého za preklad umeleckej prózy.
Synchronicita, melanchólia, metamorfózy osudov, zvláštne situácie, aj snaha uniknúť všednosti a nevyhnutnému, autor, ktorý stratil schopnosť písať, aj lietadlo, ktoré sa zrúti do mora, zerodované aj naplnené vzťahy, snaha ešte o čosi navyše... Juraj Kováčik prichádza so subtílnou a intímnou zbierkou poviedok Bod zlomu.
Na pultoch slovenských kníhkupectiev nájdu čitatelia po prvý raz knihu, ktorá vonia. Je ňou nové vydanie slávneho Parfumu Patricka Süskinda s jedinečnou vôňou, ktorá je zakomponovaná do chrbátika knihy, preto sa uvoľní s každým otočením stránky. Román vychádza v krásnej väzbe imitujúcej starý papier (alebo ľudskú kožu).
Nový román Johna Boyna je univerzálny príbeh o dejinách ľudstva. Jeho základom je rodina – otec, mama a dvaja synovia. Jednému z nich koluje v žilách pomsta, druhý má umeleckú dušu. Jeden odchádza, druhý zostáva. Ich osudy zmenia ľudia, ktorí im vstúpia do života.
Ak uvažujete nad tým, ktoré knihy by boli tie pravé na dlhé zimné večery, prípadne už pokukujete po vhodných vianočných darčekoch, máme pre vás prehľad titulov Vydavateľstva Slovart, ktoré prichádzajú na jesenný a zimný trh.
Leto je bohaté na knižné novinky. Ak už máte prečítané Bremeno minulosti, najnovšiu krimi Dominika Dána z akademického prostredia, tak tu sú ďalšie tipy:
Michael Christie je vyštudovaný psychológ a kanadský spisovateľ, ktorý striedavo žije vo Victorii a na ostrove Galiano v Britskej Kolumbii. Na maličkom ostrove, pri pobreží Britskej Kolumbie sa odohráva aj príbeh jeho ostatného románu Greenwoodovci.
Prirodzené svetlo je veľký stredoeurópsky román Pála Závadu, ktorého slovenskí čitatelia spoznali vďaka knihe Jadvigin vankúšik. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšiel v preklade Evy Andrejčákovej a je to prvá kniha v edícii MM, ktorej súčasťou sú aj fotografie.
Vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza román Po troškách, ktorého autorkou je Weronika Gogola. Poľská spisovateľka v ňom hovorí bez fanfár či pátosu z pohľadu dieťaťa o tom najdôležitejšom v živote, ale aj o celkom všedných veciach.
Kôň Przewalského je tretím románom vo voľnej sérii kníh o životnom prostredí a klimatickej zmene od Maje Lunde. Predchádzajúce časti – Príbeh včiel a Modrá – sa stretli so silným čitateľským ohlasom v zahraničí ako aj na Slovensku. Z dystopickej vízie o živote na Zemi bez včiel sa predalo viac ako 2 milióny výtlačkov a aj druhá kniha, o budúcom nedostatku vody, bola nominovaná na literárne ocenenia.
„Nový román je príbehom o rodinnej tragédii a o podozrivom sériovom vrahovi. Zároveň nás však vťahuje do každodennosti. Rozprávanie skrýva v sebe mystiku, ktorá dráždi a dlho udržiava čitateľovu pozornosť.“ Kulturnytt, Sveriges Radio
Vo štvrtok 21. 10. je deň Slovartu a kníhkupectiev Artforum. V Bratislave, Žiline a Košiciach sme pre vás pripravili tri zaujímavé besedy. Stačí si len vybrať.
„Podstatou literatúry je, že čítate slová, musíte si ich predstaviť, aj všetko to, čo opisujú. Podstatné je, ako autor dokáže povzbudiť predstavivosť, vydráždiť ju. Človek sa vďaka textu dostane do takého módu, že si vie názorne alebo dôkladne, alebo akokoľvek predstaviť aj veci, ktoré sa aj v knižke nespomínajú.“ Pavel Vilikovský pre Denník N
Knihy z Edície MM Vydavateľstva SLOVART pravidelne potešia nejedného náročného čitateľa. Každý príbeh je iný, ale spája ich silná emócia a krásny jazyk. Nie je tomu inak ani v dvoch nových románoch: Východ a Bezbožná ulička.
Severské krimi je fenomén, ktorý sa u slovenských čitateľov stretol s obrovskou odozvou. Po úspechoch kráľovnej švédskej detektívky Camilly Läckbergovej prichádza nová fínska hviezda Antti Tuomainen s titulom Liečiteľ.
Vydavateľstvo SLOVART a audioknižné vydavateľstvá Publixing, 582 a Wisteria books spojili sily a publikujú veľké tituly slovenských aj svetových autorov a autoriek ako audioknihy.
Literárny fond odovzdal v utorok 23. 6. 2020 v bratislavskom Zichyho paláci ocenenia za umelecké preklady zahraničných titulov - cenu Jána Hollého a knižné prémie Literárneho fondu za umelecký preklad pre rok 2019.
Na začiatku roka vychádzajú vo Vydavateľstve SLOVART dve známe literárne diela. Biela veľryba, kniha svetovej beletrie, v ktorej je obsiahnutá autorova bezhraničná predstavivosť a súbor poviedok z cirkusového prostredia v českej klasike Lidé z maringotek. Obálky obidvoch kníh vytvoril renomovaný grafický ateliér Tomski&Polanski.
Jeden z najuznávanejších autorov 20. storočia, nositeľ Nobelovej ceny a spisovateľ, ktorý nesmie chýbať v učebniciach literatúry. Gabriel García Márquez síce odišiel v roku 2014, no jeho dielo sa aj dnes prihovára verejnosti. Posledný román kolumbijského spisovateľa vychádza naraz na celom svete a nechýba ani slovenský preklad.
Vydavateľstvo SLOVART obnovuje edíciu kníh českej a svetovej klasiky a obohatí ju aj o nové tituly. Dominantou nového vydania budú ilustrácie na obálke, ktoré vytvoril renomovaný grafický ateliér Tomski&Polanski. Okrem českého vydania poviedok Boženy Němcovej a románu Ženy milující od D. H. Lawrenca sa opäť dočkáme aj slovenského vydania Anny Kareninovej od L. N. Tolstoja a knihy Pani Bovaryová od G. Flauberta.
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, Fond výtvarných umení, Literárny fond a Slovenská sekcia IBBY odovzdali 25. novembra v Zichyho paláci ocenenia za Najkrajšie a najlepšie detské knihy roka 2021 na Slovensku.
Knihomoľom už dochádzajú knihy, ktoré si našli pod stromčekom, ale nemusia zúfať, je tu množstvo zaujímavých titulov, ktoré vychádzajú v januári a vo februári.
Na besede s Dadom Nagyom v Čitárni u Červeného raka uviedol Pavol Boroš svoj druhý román o pohnutých osudoch Bratislavčanov v čase vzniku Slovenského štátu - Osem mesiacov pred tým. O knihe sa spolu rozprávali aj v Literárnej revue, ktorú si môžete zo záznamu vypočuť na stránke kníhkupectva Panta Rhei.
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o novinkách a akciách